Behringerov aparat za efikasnije logopedske tretmane u Dječijem vrtiću
27.07.2026 | 17:23
Logopedski kabinet Dječijeg vrtića „Čika Jova Zmaj“ bogatiji je za Behringerov aparat. Potrebu ove predškolske ustanove za nabavkom Digitalnog logopedskog seta prepoznala je Univerzitetska bolnica u Foči.
Digitalni logopedski set Behringer se koristi u savremenoj logopedskoj rehabilitaciji slušanja i govora. Digitalna obrada signala postala je standard u rehabilitaciji slušnih i govorno-jezičkih poremećaja.
Aparat će značajno unaprijediti rad logopeda u Vrtiću jer ima širok spektar primjene i značajan je za ranu detekciju i korekciju govornih mana, kaže logoped Sanja Pantović. „Koristi se kod korekcije glasova, korekcije dislasije, u vidu sigmatizma, rotacizma i lamdacizma i brojnih drugih poremećaja. Takođe se koristi i u korekciji mucanja, dizartije, razvojne disfazije što znači da zaista ima širok spektar primjene. Predstavlja jednu od najsavremenijih logopedskih oprema, ubrzava rad, a djeca brže i bolje usvajaju glasove“, rekla je Pantovićeva.

Dječiji vrtić „Čika Jova Zmaj“ već nekoliko godina teži nabavci Digitalnog logopedskog seta, koji je mnogo bitan za ispravljanje govornih mana kod djece, kaže direktorica Slađana Vladičić. Potrebu je prepoznala Univerzitetska bolnica Foča. „Nastojaćemo u narednom periodu da još više unaprijedimo saradnju sa Univerzitetskom bolnicom potpisivanjem protokola o saradnji između ove dvije ustanove“, navela je Vladičićeva.
Vrijednost Behringerovog aparata je šest hiljada maraka. Iako Univerzitetska bolnica u Foči ima opremljen logopedski kabinet, prema riječima vršioca dužnosti direktora Nenada Lalovića veoma je bitno da se ove dvije ustanove dopunjuju u radu sa djecom koja imaju govorne poteškoće. U narednom periodu u Foči će biti otvoren i Specijalistički centar socijalne zaštite, koji će dodatno unaprijediti rad logopeda u Foči: „Nadamo se da će za nekoliko mjeseci početi sa radom ta ustanova. Tada će biti vrlo bitna povezanost svih ustanova koje rade sa djecom radi boljeg napretka u terapijama. Ta ustanova će biti regionalni centar gdje će socijalnu zaštitu i sve tretmane neophodne djeci sa nekom razvojnom poteškoćom moći dobiti stanovnici kompletne regije“, rekao je Lalović.
U Dječijem vrtiću „Čika Jova Zmaj“ logopedskim tretmanima obuhvaćena su djeca predškolskih grupa, a prema riječima logopeda, njih skoro 70 odsto ima potrebu za manjim ili većim korekcijama glasova.
Novinar: Nataša Petrović
Izvor: Radio Foča
