Knjigoljupci i u osmoj deceniji života
19.03.2025 | 12:47
Srpska centralna biblioteka „Prosvjeta“ u Foči ima oko 200 članova. Među njima su čitaoci od predškolskog uzrasta, osnovci i srednjoškolci, dok se neki mogu pohvaliti članstvom od pola vijeka. Pojedini aktivno čitaju i u osmoj deceniji života.
Sedamdesetpetogodišnja Jovanka Dobrilović jedna je od najstarijih članica gradske biblioteke. LJubav prema knjizi njeguje od ranog djetinjstva. Opredjeljena je za romane uz koje se odmara i poručuje da se omladina više okrene čitanju.
-Kao učenici i studenti imali smo obavezu da budemo članovi biblioteke i da čitamo knjige. U toku radnog odnosa čitala sam manje dok sam se u potpunosti tome vratila u penzionerskim danima. Uzimam knjige koje me opuštaju, ali nađe se i poneka ozbiljnija. Volim Nezbea, Bekmana, dok od domaćih cijenim Kecmanovića i Bobić-Mojsilović – priča Dobrilovićeva.
Čitalac sa najdužim članskim stažom u fočanskoj biblioteci je Brane Mastilo koji punih pedeset godina koristi usluge ove ustanove.
-Čitam sve, od dnevnih novina do klasika. Dolazim ovdje redovno i literatura koju koristim je različita, savremeni roman, školska lektira, baš nemam neki određeni žanr ili epohu. Mislim da Fočaci čitaju, naročito od vremena korone – rekao je Mastilo.
Među najaktivnijim članovima je Svjetlana Elezović koja, kako kaže, čita od momenta kada je to naučila.
-Član sam biblioteke od četvrte ili pete godine. Cijelog života čitam jer mi to predstavlja prelazak u drugu stvarnost i otklon od realnih događaja i vremena. Pri tome, završila sam svjetsku književnost i bibliotekarstvo jer volim čitati. Najviše volim klasike i to iz perioda realizma – kaže ova strastvena čitateljka.
Bibliotekar Mila Jovanović kaže da upis novih članova traje te da, pored starijih Fočaka, dobar dio čitalaca čini srednjoškolska populacija, koja pozajmljuje školsku lektiru.
-Mi se trudimo da pratimo šta je novo u izdavaštvu, naročito popularnu književnost i ostvarimo bar jednu nabavku godišnje. Najveće interesovanje je za beletristikom i školskom lektirom, kojom smo prilično obezbijeđeni. Stariji čitaoci najradije čitaju klasike, rado im se vraćaju, davno su čitali pa se tako podsjete omiljenih naslova – kaže Jovanovićeva.
Pored odjeljenja za odrasle u gradskoj biblioteci građanima su na usluzi naučno, dječije, odjeljenje stare i rijetke knjige, zavičajna zbirka i čitaonica.
U vremenu tehnološkog napretka mnogi se opredjeljuju za čitanje posredstvom interneta, uz pomoć tableta i laptopa, mada se većina ne odriče ugođaja listanja knjige u udobnoj fotelji.
Pored interneta i mnoštva drugih medijskih sadržaja, koji u najvećoj mjeri potroše slobodno vrijeme, čitanje je nezamjenjiv i univerzalni kvalitet kojim se usavršava iskustveno znanje, podstiče razmišljanje i upotpunjava misao.
Novinar: Vladimir Pantović
Izvor: Radio Foča