Vijesti

Nulta stopa tolerancije za nasilje nad ženama

13.03.2025 | 13:37 Nulta stopa tolerancije za nasilje nad ženama

Nasilje nad ženama ne smije se posmatrati kao privatna stvar pojedinca, već kao društveni problem koji se tiče svih nas. U borbu protiv rodno zasnovanog nasilja moraju se uključiti svi segmenti društva, od pojedinaca do institucija, jer je samo zajedničkim djelovanjem moguće promijeniti poražavajuće statistike i stvoriti društvo u kojem je svaka žena bezbjedna. Istaknuto je to na predavanju o femicidu na Medicinskom fakultetu u Foči.

Ukazano je da je femicid, kao najekstremniji oblik nasilja nad ženama, posljedica dugotrajnog nasilja, nedostatka adekvatne podrške i zaštite žrtava, te stereotipa u društvu koji ženu predstavljaju kao posjed ili objekat kontrole.

Svaka blagovremena reakcija, poput prijavljivanja nasilja, može prekinuti ovaj ciklus i sačuvati nečiji život, ističu u Fondaciji „Cure“ iz Sarajeva.

-Bez obzira koliko su nam u ovom momentu loši zakoni i ne baš primjenjivi u svim dijelovima, veoma je bitno potražiti pomoć i podršku. Imamo zvaničnu SOS telefonsku liniju 1264 i 1265, osam sigurnih kuća na teritoriji BiH, pa sve molim da na vrijeme prijave nasilje, da se ne dođe u težu fazu-rekla je direktorka Fondacije Jadranka Miličević, jedna od predavača.

Primjeri pokazuju da je nasilje nad ženama godinama prisutno u Foči.

Prema riječima direktorke fočanskog Centra za socijalni rad Snežane Golijanin najviše je slučajeva verbalnog, odnosno psihičkog nasilja. koje kasnije prelazi u fizičko.

-To ne traje samo jednu godinu, nego i duže vrijeme koje žena ćuti. U prvim momentima prikriva, da bi nasilje kasnije eskaliralo i tek kada dođe do fizičkog nasilja žene se odlučuju da prijave policiji. Centar za socijalni rad odmah izlazi na teren, štitimo žrtvu, policija izmješta nasilnika, ali u društvu treba više rada i edukacije da bi se pružila  podrška žrtvama nasilja, jer one odustaju od prijave kad dođemo do suda, pa nasilnik ostaje nekažnjen-rekla je Golijaninova.

Predavanje pod nazivom „Ruže venu, žene ne smiju“ organizovali su studenti Medicinskog fakulteta Foča, okupljeni u udruženje „Sanus medikus“.

-Femicid nikada nije slučajna tragedija, jer mu prethodi mnogo oblika nasilja koji ne budu na vrijeme prepoznati i prijavljeni. Tu smo da širimo svijest o ovome problemu i među mladima, prvenstveno ženama,  govorimo da ne kriju svoju sudbinu i bez straha prijavljuju nasilje-rekla je članica Udruženja Marija Marković.

Na predavanju su govorili i predstavnici Policijske uprave Foča.

Novinar: Dejan Mandić
Izvor: Radio Foča

Podijelite vijest: