Srbi ostali gluvi na Nušićeve pouke
07.02.2025 | 17:31
Oslikavajući srpsko društvo, Branislav Nušić, jedan od najvećih srpskih književnika, ukazivao je na nedostatke i anomalije i upućivao na prave vrijednosti. Nije ni slutio da će Srbi ostati gluvi na sve pouke koje je ostavio kroz svoj ogroman književni opus. Čulo se to na predavanju „Književni svijet Branislava Nušića“, koje je u Centru za kulturu i informisanje održao profesor Univerziteta u Nišu, Goran Maksimović.
Iako je, kako je sam govorio, po svom porijeklu samo jednu četvrtinu Srbin, Branislav Nušić je cijeli svoj život i rad posvetio borbi za napredak Srbije, učestvovao u ratovima, gradio pozorišta i ostavio dragocjeno književno djelo.
Kroz komediju, satiru i parodiju, kao najupečatljiviji dio svog književnog rada, iznio je na površinu vlastoljublje, pokondirenost, neobrazovanost, korumpiranost i mnoge nakaradnosti jednog društva.
Profesor Maksimović naglašava Nušićevu analitičnost kroz koju je prepoznavao mane svoga vremena, ljudi i problema moralnih okvira.
-Ti problemi su postali univerzalni, postali su prisutni i aktivni i u našem vremenu ili su kontinuirano trajali sve do našeg vremena, tako da se ispostavilo da je Nušić naš savremenik, iako to on nije želio. Problem je u tome što mi kao društvo i Nušićevi potomci nismo izvukli nijednu pouku iz njegovog djela. Nismo se promijenili i nismo naše društvo uveli u jedan demokratski uređen sistem, u državu sa ozbiljnim institucijama, nego smo ostali zarobljenici svih onih mana Nušićevog vremena i sad nas je ta kazna stigla – rekao je Maksimović za Radio Foču.
Najpoznatija djela Branislava Nušića su „Gospođa ministarka“, „Sumnjivo lice“ i „Narodni poslanik“. Te komedije su doživjele najviše izdanja i pozorišnih predstava. Maksimović podsjeća da su njegova djela 52 puta ekranizovana.
-Nušić je suštinski, kroz humoristički smijeh poručio najviše autentičnih i bolnih istina o našim manama jer je imao tu vještinu da bez zajedljivosti saopštava te istine. Međutim, satirični smijeh je bio neminovan i zato smo mi kroz te replike Živke Popović, Jerotija Pantića, Jevrema Prokića ili Agatona Arsića, duboko prodrli u slabosti našeg društva. Time nam je poručio da moramo da se mijenjamo, poštujemo svoj identitet, svoj narod, kulturu i jezik ako želimo da opstanemo. Ako to ne budemo radili onda će vrijeme da razara jednu po jednu vrijednost u tom društvu, ako ne budemo imali dovoljno snažne institucije koje će znati da čuvaju te vrijednosti, dovešćemo u pitanje sve ono što je naša hiljadugodišnja istorija – smatra Maksimović.
Branislav Nušić je stvorio originalnu komediju i nesputani smijeh, a zatim u završnim komadima, naročito u „Pokojniku“, najavio grotesknu i tragikomičnu sliku svijeta i čovjeka. Zahvaljujući svemu tome, Nušićevo djelo i Nušića kao pisca, brojne generacije srpske književne i pozorišne publike, doživljavaju kao vršnjaka i savremenika, a njegov vedri smijeh kao najljepšu pohvalu snažnom životnom vitalizmu i slobodi ljudskog duha - poručio je Maksimović.
Iz jednočasovnog predavanja profesora Maksimovića pokazalo se da je aktuelnost Nušićevih djela vidljiva i danas.
Novinar: Vladimir Pantović
Izvor: Radio Foča