Samopregled i mamografija ključni u borbi protiv raka dojke
25.10.2024 | 10:33Oko 1000 žena godišnje u Republici Srpskoj oboli od raka dojke, pokazuju statistički podaci. Stručnjaci ističu da su najvažniji redovni pregled i rano otkrivanje kako bi se izbjegao najgori ishod. U oktobru se širom svijeta, različitim aktivnostima koje ukazuju na potrebu redovnog pregleda, obilježava mjesec borbe protiv ove bolesti.
Iako su statistički pokazatelji porazni, savremena medicina kontinuirano uvodi nove procedure koje pospješuju procenat izlječenja ove bolesti. Tako je i u Univerzitetskoj bolnici Foča, čiji su se onkolozi opredijelili za preventivne mjesečne preglede koji su najpouzdaniji način ranog otkrivanja raka dojke.
Supspecijalista internističke onkologije Nikolina Dukić kaže da karcinom dojke čini trećinu svih maligniteta u ženskoj populaciji. Faktori rizika su, kaže, različiti.
„Najznačajniji faktor za sve karcinome jesu godine života. Najpodložnije oboljenju su osobe iznad 50 godina starosti. Ipak, sve je više mlađih pacijentkinja, ispod 40 godina života, sa karcinomom dojke. Od pet do deset odsto pacijentkinja su genetski uslovljene oboljenjem“, kaže doktorica.
Preporučuje da bi svaka zdrava žena nakon četrdesete godine života trebala da uradi prvi mamografski snimak. Prije toga savjetuje redovne mjesečne preglede kod ljekara porodične medicine.
„Nakon prvog snimka, svake dvije godine neophodno je uraditi nove mamografske nalaze. Taj ritam praćenja je različit ako se ustanovi neka sumnja ili promjena“, rekla je Dugićeva.
Naglašava da su samopregled i mamografija važni iako se nikakve promjene ne osjećaju. Na tome insistiraju onkolozi kako bi se u najranijem stadijumu otkrile promjene pa su prognoze za izlječenje znatno optimističnije.
Ipak, najčešći su slučajevi da se pacijentkinje javljaju u kasnijim stadijumima kada su prepoznale simptome prouzrokovane širenjem karcinoma.
„Kad pacijentkinje napipaju čvor, uvide promjenu bradavice, promjena koja nekad povuče kožu, potrebno je da se jave porodičnom ljekaru koji će je poslati na radiologiju, ultrazvuk dojke ili mamografiju. Nakon toga kada je lezija sumnjiva na malignitet, javlja se onkološkom hirurgu koji uradi biopsiju te promjene. To je vrlo komforna i bezbolna metoda koja traje par minuta i tada imamo siguran pokazatelj da li se radi o oboljenju“, pojasnila je Dukićeva.
Naglašava da terapija u onkologiji neprestano napreduje i poboljšava proceduru liječenja.
„U prva dva stadijuma oboljenja danas se ide ka izlječenju. Hirurškim putem se odstrani maligno tkivo. Te procedure su u Univerzitetskoj bolnici Foča veoma razvijene. Radi se poštedna operacija, ne odstranjuje se dojka. Takođe hormonska uz zračnu terapiju su u tim stadijumima vrlo efikasne. U našoj bolnici imamo sve vrste terapija za bilo koji stadijum karcinoma dojke, pa i one odmakle, pa njihovom primjenom stadijumo 3 i 4 liječimo i tretiramo kao horničnu bolest“, navela je doktorica Dukić.
Podsjeća da su ostali rizici oboljenja, ne samo karcinoma dojke, neaktivnost, pušenje, gojaznost i nezdrava ishrana, mada smatra da se svijest ljudi promijenila nabolje u posljednjih desetak godina.
Vjeruje da su sve aktivnosti koje provode u Univerzitetskoj bolnici, kampanje koje rade u saradnji sa udruženjima i studentima, imale pozitivan uticaj.
Novinar: Vladimir Pantović
Izvor: Radio Foča