Crveni krst Srpske: Spremni za djelovanje u slučaju prirodnih katastrofa
16.10.2024 | 12:44
Pokaznom vježbom spasavanja i pružanja prve pomoći povrijeđenim u požaru, te zbrinjavanja spasenih planinara Crveni krst Republike Srpske obilježio je na Tjentištu Međunarodni dan smanjenja rizika od prirodnih katastrofa. Vježbu su izvele višenamjenske jedinice Crvenog krsta iz Foče, Istočnog Sarajeva i Trebinja, ovdašnji spasioci, vatrogasci i medicinsko osoblje fočanskog Doma zdravlja.
U požaru koji je zahvatio Nacionalni park „Sutjeska“ gore smještajni paviljoni, ima povrijeđenih i dimom nagutanih sa višestepenim opekotinama i prelomima ekstremiteta. Sve ih treba evakuisati i brzo im pružiti prvu pomoć, samo je dio scenarija po kojem su učesnici vježbe demonstrirali obučenost, znanje i spremnost da pomognu unesrećenima.
Požar na višespratnici vodenim topovima ugasili su pripadnici Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice i Dobrovoljnog vatrogasnog društva Foča. Povrijeđene su na sigurno izbavili iz objekta. Trebalo je spasiti još jedan ljudski život vazdušnom linijom zbog opasnosti na stepeništu.
Na ovaj zadatak uspješno su odgovorili iskusni članovi Speleospasilačke službe Republike Srpske-stanica Foča. Do dolaska saniteta, povrijeđenima su prvu pomoć uspješno pružili aktivisti Crvenog krsta.
Sve prikazano dokaz je da Crveni krst, potpomognut službama spasavanja, može da odgovori na ovakve izazove, kaže vođa višenamjenske terenske jedinice Crvenog krsta Foča Miloš Jakić.
Ističe da su službe zaštite i spasavanja u Foči iskusne, dovoljno obučene, ali da su vježbe poput današnje značajne zbog uhodavanja sa kolegama iz drugih sredina.
-U slučaju većih prirodnih katastrofa ključan segment je međusobno poznavanje pripadnika višenamjenskih terenskih jedinica, da na terenu ne bi dolazilo do konfuznih situacija među svim strukturama. Kada dođe do miješanja timova dobro je da se zna ko šta može da učini, kako da pomogne, da se izvuku najspremniji među nama koji se mogu uputiti na neka rizičnija područja-rekao je Jakić.
Rame uz rame sa Fočacima bili su i timovi iz Istočnog Sarajeva i Trebinja.
-Naš zadatak usmjeren je na drugi poligon, gdje su zalutali migranti. Povrijeđeni su i mi ćemo pristupiti saniranju povreda sa ekipom prve pomoći. Pozvaćemo Službu hitne pomoći iz Foče, nakon čega će ih u trijažnom centru prihvatiti doktori medicine i uputiti na dalje liječenje-objasnio je zaduženja tima vođa višenamjenske terenske jedinice Crvenog krsta Istočno Sarajevo Milan Simanić.
-Trebinjci su zaduženi za prihvatni centar koji podrazumijeva trijažu, službu traženja, psihosocijalnu i logističku podršku. Kao što vidimo, nažalost, neki i osjete, sve više nam se dešavaju nesreće i prirodne katastrofe, pa su ovakve vježbe neophodne kako bismo mogli adekvatno da odgovorimo na buduće izazove-rekao je vođa višenamjenske terenske jedinice Crvenog krsta Trebinje Aleksandar Koprivica.
Da je Crveni krst Republike Srpske među prvim osloncima na koje građani Srpske mogu računati u slučaju prirodnih i drugih katastrofa potvrđuju u Republičkoj upravi civilne zaštite.
V.d. zamjenika direktora Civilne zaštite Republike Srpske Željko Janković viđeno na Tjentištu ocijenio je izuzetnim.
-Najbolji način rada je kada poznaješ čovjeka sa kojim radiš. Poznajemo jedinice sa strane, iz Hrvatske, Srbije, evo sada je u Jablanici bio primjer i već se poznajemo sa sličnih terena gdje su bile katastrofe, pa je dobro da se i jedinice na republičkom nivou upoznaju. U sljedećoj vježbi da se upoznaju i druge jedinice, jer će se na taj način znati ko može da pruži pomoć u izvlačenju povrijeđenog, ko dobro da pruži prvu pomoć-rekao je Janković.
Generalni sekretar Republičke organizacije Crvenog krsta Rajko Lazić smatra da se ovakvim aktivnostima pokazuje visok stepen obučenosti i profesionalnosti.
-Iz naših resursa obezbijedili smo neophodnu opremu, uniforme, edukacije, imamo i standardne operativne procedure univerzalne za čitav svijet, za Međunarodnu federaciju Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca. Želimo da budemo proaktivni, a ne da djelujemo samo kada se nešto desi. Jednako da radimo u miru i za vrijeme nesreće. Crveni krst ima značajno mjesto i u oporavku, kao što je naša služba traženja, obnavljanje porodičnih veza nakon katastrofa i to je isključivo naša nadležnost-istakao je Lazić.
Vježbu je izvelo oko 70 učesnika.
Međunarodni dan smanjenja rizika od prirodnih katastrofa – 13. oktobar u svijetu se obilježava posljednjih 35 godina.
Novinar: Dejan Mandić
Izvor: Radio Foča