Studenti medicine sa tri kontinenta proširuju znanja na kongresu u Foči
18.07.2024 | 16:30Stručni i naučni radovi, predavanja i radionice iz medicinskih oblasti sadržani su u programu 3. studentskog kongresa biomedicinskih nauka Republike Srpske koji se održava na Medicinskom fakultetu u Foči. Kongres prati i Škola kliničkih vještina.
Eminentni medicinski stručnjaci i profesori upućuju buduće doktore medicine u savremene tokove i naučno-istraživački rad.
Više od sto studenata medicinskih fakulteta iz zemlje ali i raznih dijelova svijeta četiri dana u Foči prisustvuje predavanjima i predstavlja radove iz oblasti neurologije, urgentne medicine, anesteziologije i reanimacije, hirurgije, radiologije i stomatologije.
Milica Bulatović studentkinja 6. godine Medicinskog fakulteta Kosovska Mitrovica nastoji da ukaže na važnost legalizacije kanabisa u medicinske svrhe, što je tema njenog rada.
„Većina naših studenata je za legalizaciju jer smatraju da kanabis otklanja različite vrste bolova i pomaže u liječenju različitih vrsta bolesti. Stručnjaci su istog mišljenja. Radili smo na ovome duže od šest mjeseci i više od pola univerziteta je učestvovalo u istraživanju i anketama“, rekla je Bulatovićeva.
Na značaj kongresa ukazuje Nenad Lalović, predsjednik Naučnog odbora Trećeg studentskog kongresa biomedicinskih nauka Republike Srpske.
„Ovo je vrlo značajno za studente i Medicinski fakultet u Foči. Prilika je za razmjenu iskustava u učenju, istraživačkom radu i nastavi jer su prisutni studenti iz različitih zemalja svijeta. Tu su i dva studenta Univerziteta Akita iz Japana. Kroz osam radionica studenti će da ovladaju novim kliničkim vještinama“, smatra Lalović.
Ministar za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske, Željko Budimir smatra da je kongres dokaz da studenti mogu da organizuju naučni skup koji doprinosi medicini.
„Posebno je značajno što ministarstvo podržava ovakve projekte, koji imaju naučnu dimenziju. Takođe, važna su iskustva u razmjeni studenata kako bi se sagledao kvalitet obrazovanja u regionu i svijetu. Univerzitet u Istočnom Sarajevu i Medicinski fakultet u Foči su najbolji primjer međunarodne saradnje što dokazuje prisustvo stranih studenata koji ovdje pohađaju nastavu i prisustvuju ovakvim skupovima“, poručio je Budimir.
Škola kliničkih vještina je projekat koji je počeo 2018. godine.
Predsjednik Organizacionog odbora Kongresa Nemanja Mitrović kaže da se, pored kliničkih vještina, pokušavaju pisati i predstaviti naučni radovi.
„Iako je period odmora i raspusta, uspjeli smo okupiti preko sto sudenata iz zemlje i regiona. To je jedan od pokazatelja da su ova škola i kongres uspješni“, rekao je Mitrović.
Među učesnicima kongresa su i studenti koji dolaze iz zapadnoveropskih zemalja, Azije i Afrike.
Novinar: Vladimir Pantović
Izvor: Radio Foča