Pedalanjem stazom adrenalina do rijetkih prirodnih ljepota
29.08.2022 | 17:59
Brdski biciklizam posljednjih godina u svijetu je sve popularniji i neizostavan dio turističkih aranžmana. Da Foča ima velike potencijale za ovaj vid rekreacije i uživanja u prirodnim ljepotama uvjerili su se učesnici „Bajk avanture“, manifestacije kojom Fočaci promovišu atraktivne destinacije, zdrav način života i adrenalinsku turističku ponudu.
U troetapnoj biciklističkoj turi od Trga kralja Petra, preko Bastaha, do Tjentišta i nazad do Foče učestvovalo je 45 ljubitelja najzdravijeg prevoznog sredstva. Među njima i Trebinjac Miloš Milošević.
-Tura je odlično organizovana, a biciklistička staza veoma dobra. Okolina Foče sa Zelengorom i Tjentištem odlična je za turizam i biciklistima pruža velike mogućnosti. Tu je i rafting, kao i planinarenje-rekao je Milošević.

Biciklisti na Kosman Polju
Igoru Markoviću, biciklisti iz Pala ljepota fočanskih predjela poznata je odranije.
-Sa prijateljima u Foči vozim treći put. Osjećaj je fantastičan, a priroda prelijepa. Prezadovoljan sam. Svima bih preporučio da ovdje dođu i obiđu prirodne ljepote-kaže Marković.
Domaćim bicklistima u vožnji jedinstvenom rutom pridružio se i Jozef Harklo iz Austrije. Izuzetan utisak i na njega ostavio je ambijent za vožnju.
-Poslužilo nas je vrijeme, sve je dobro organizovano i ništa ne nedostaje-rekao je Harklo.

Jozef Harklo
Za ljubitelje adrenalina atraktivan je i prelazak sa jedne obale na drugu pomoću zip lajna, što biciklističku rutu od Foče do Tjentišta čini posebnom i primamljivom.
-Ova tura predstavlja pravu avanturu. Priroda je lijepa, druženje dobro, ima i dosta toga da se vidi i doživi, kao što je zip lajn. Ovu maršrutu preporučujemo svakome. Vozi se krug dužine oko 55 kilometara – od Foče do zip lajna na Bastasima, potom kanjonom rijeke Sutjeske do Popovog Mosta, Tjentišta i u povratku preko planinskog prevoja Prijeđel do Foče-rekao je predsjednik Udruženja biciklista „Foča tur“ Radomir Pejović.

Zip lajn na ušću Sutjeske u Drinu
Ideja da prirodne ljepote Foče iskoristi i turističku ponudu dodatno proširi prije 12 godina javila se kod Miodraga Jojića. Posljednje tri godine na usluzi je brojnim avanturistima, koji dolaze kako bi kod ušća Sutjeske u Drinu rijeku prešli na čeličnoj sajli.
-Povećali smo turističku ponudu za ljubitelje adrenalina. Na drugu obalu se prelazi pomoću sajle duge 400 metara, a vraća drugom od 300 metara dužine. Za to je potrebno oko 40 do 60 sekundi, zavisno od mase. Posebno vodimo računa o bezbjednosti, pa posjedujemo potrebnu opremu i sve neophodne dozvole i ateste-rekao je Jojić.

Kontrola opreme pred spust na zip lajnu
„Bajk avanturu“ organizovala je Turistička organizacija opštine Foča u saradnji sa biciklistima iz Udruženja „Foča tur“.

-U adrenalinskoj ponudi Foče je zip lajn i brdski biciklizam. Cilj nam je bila promocija kako ukupne adrenalinske ponude, tako i Nacionalnog parka „Sutjeska“ sa svim ostalim prirodnim ljepota na području opštine-rekla je direktor Turističke organizacije Spomenka Popadić.
Manifestacija je okupila bicikliste iz Austrije, Goražda, Sarajeva, Trebinja, Pala, Višegrada i Foče.
Izvor: Radio Foča
